Branża nieruchomości oferuje obecnie szereg propozycji – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Sprzedający stają zatem przed sporym wyzwaniem, chcąc przekazać mieszkanie lub dom w ręce kolejnego właściciela w krótkim czasie, jednocześnie nie obniżając zanadto ceny. Przygotowaliśmy kilka porad, które skrócą czas oczekiwania na oferty i podniosą zainteresowanie nieruchomością.
Atrakcyjne ogłoszenie połową sukcesu
Jeśli starasz się dotrzeć do potencjalnych nabywców za pośrednictwem portali aukcyjnych i serwisów nieruchomości zadbaj o to, by Twoja oferta wyróżniała się na tle innych. Postaraj się wymienić wszystkie atuty lokalu, włączając w to lokalizację, bliskość środków komunikacji, punktów usługowych, placówek edukacyjnych czy parków i placów zabaw.
Oprócz samej treści oferty równie ważna jest jej forma – unikaj błędów ortograficznych i niechlujnego języka. Pamiętaj, że takie określenia jak „tanio” mogą wzbudzać negatywne konotacje i podejrzenia u potencjalnych nabywców, szukających tzw. haczyka. W pierwszej kolejności klient zobaczy zdjęcie oraz tytuł ogłoszenia. Postaraj się sformułować go atrakcyjnie, ale jednocześnie konkretnie np. „Przestronne M4 na Wzgórzu Wolności” lub „Przytulna kawalerka na Śródmieściu – wysoki standard!”.
Zoom na kwestię zdjęć
Zasada ”kupowania oczami” jest znana i praktykowana również w przypadku rynku nieruchomości. Fotografie są głównym argumentem, który należy odpowiednio wykorzystać, by zachęcić potencjalnych klientów do oględzin mieszkania. Bez względu na to, czy postanowisz wykonać je samodzielnie czy zlecisz to zadanie profesjonaliście zadbaj o odpowiedni klimat oraz ukazanie wszystkiego, co w Twoim lokum najlepsze. Zwróć uwagę na porę dnia, oświetlenie i nasłonecznienie oraz przyjemną atmosferę zapalonych świec. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w kadrze świeżych owoców lub bukietu kwiatów. Postaraj się usunąć z pola widzenia wszelkie zbędne akcesoria oraz rzeczy osobiste – także rodzinne zdjęcia.
Pomieszczenia przeładowane wydają się zdecydowanie mniej atrakcyjne i niezbyt przestronne. Pamiętaj, że kupujący powinien móc wyobrazić sobie wnętrze jako swoje – z własną rodziną i aranżacją. Twoim zadaniem jest umożliwienie mu tego zarówno podczas prezentacji zdjęć, jak i oględzin domu czy mieszkania. Czystość i porządek są równie ważne – czujnym oczom nabywców z pewnością nie umknie żaden niuans oraz szansa na negocjację ceny!
Oględziny mieszkania krok po kroku
Prezentacja lokalu jest strategicznym momentem, od którego zależy, czy zainteresowani zdecydują się na zakup lub wynajem. Wielu sprzedających decyduje się poprzedzić ją odświeżeniem ścian, co wydaje się być dobrą decyzją, gdy chcemy by wnętrze sprawiało wrażenie nowszego i bardziej schludnego. Nie mniej ważne są jednak szczegóły w postaci wymiany wadliwych żarówek czy naoliwienia skrzypiących drzwi. Koniecznością są generalne porządki w postaci czyszczenia łazienki i toalety, mycia podłóg, okien czy luster.
Ustalając spotkanie z potencjalnymi klientami weź pod uwagę porę dnia, nawyki sąsiadów oraz wszelkie niesprzyjające okoliczności. Nawet jeśli nie uda zaaranżować Ci się wszystkiego po Twojej myśli zadbaj przede wszystkim o miłą, swobodną atmosferę. Nie ukrywaj dużego zainteresowania ofertą, ale też okaż dystans i poczucie humoru pozwalając sobie na niewielką negocjację ceny. Jeśli przesadą wydaje Ci się pieczenie szarlotki dla jej samego kokieteryjnego zapachu, unoszącego się w mieszkaniu, zaparz swoim gościom gorącą kawę i opowiedz o lokalu w taki sposób, aby i oni zapragnęli w nim zamieszkać.