Kupno mieszkania to sytuacja niecodzienna, wymagająca odpowiedniego przygotowania i rozeznania. Większość z nas przechodzi ten proces raz czy dwa razy w życiu, co najlepiej obrazuje powagę sytuacji oraz wagę decyzji. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy dla każdego, kto stoi przed zadaniem wybrania własnego lokum. Jeśli właśnie rozpoczynasz selekcję ofert, ten poradnik jest dla Ciebie!

MIESZKANIE CZY DOM?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy kupujący w pierwszej kolejności. Przytaczanie wad i zalet poszczególnych z tych rozwiązań jest tematem zasługującym na osobną publikację. Zanim podejmiesz decyzję dobrze rozważ wszystkie za i przeciw uwzględniając także budżet, ponieważ koszty zakupu i utrzymania są główną różnicą pomiędzy domem i mieszkaniem.

LOKALIZACJA

Usytuowanie nieruchomości jest czynnikiem, który w znaczący sposób wpływa na cenę lokum oraz komfort i organizację domowników przed kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Poza wyborem osiedla oraz odległości od centrum miasta zwróć uwagę także na plan zagospodarowania przestrzennego, który może rozwiać dotychczasowe wątpliwości, ale także przysporzyć nowe. Wybór lokalizacji to najczęściej konieczność kompromisu pomiędzy ceną, a oszczędnością czasu. Rozważając konkretne osiedla zwróć zatem uwagę na odległość do pracy, szkoły, punktów handlowo-usługowych czy miejsc zielonych, na którym w szczególności zależy rodzicom i posiadaczom czworonogów. Niezmotoryzowanym polecamy też zapoznanie się z pobliskimi węzłami komunikacyjnymi oraz rozważenie zakupu nieruchomości bliżej centrum miasta. Warto tez sprawdzić czy przy nieruchomości zlokalizowane są stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Nawet jeśli aktualnie korzystamy ze spalinowego auta, to jednak w nieodległej perspektywie czeka nas rewolucja w tej kwestii. lepiej mieć zatem pewność, że w przyszłości nie będzie problemu z naładowaniem elektrycznego pojazdu.

METRAŻ

Debatując nad wielkością przyszłego M rozważ przede wszystkim plany na przyszłość. Jeśli zależy Ci na przestronnym M4 w rozsądnej cenie, najlepszym wyborem będą przedmieścia miasta, gdzie ceny są nieporównywalnie niższe. Pamiętaj, że oszczędności kosztem powierzchni to problem, który w przyszłości narasta, rzutując na funkcjonalność, organizację, a także komfort i prywatność domowników.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Uszczelki do szyb

Koszty ogrzewania mieszkań o tym samym metrażu mogą bardzo się różnić w zależności od parametrów energooszczędności budynku. Kluczową kwestią jest jakość ocieplenia ścian. Szczególnie kiepsko wypadają pod tym względem bloki z wielkiej płyty, które nie zostały poddane termomodernizacji. Drugą istotna sprawą jest energooszczędność okien. A zatem, jeśli nie chcemy w przyszłości płacić wysokich rachunków za ogrzewanie, warto sprawdzić przed zakupem jakość termoizolacyjną ścian oraz okien, a także to w jakim stanie są uszczelki do szyb.

RYNEK PIERWOTNY CZY WTÓRNY?

To kolejny dylemat, z jakim borykają się osoby zainteresowanie kupnem mieszkania. Wybór nie jest prosty, ponieważ deweloperzy oferują obecnie całkiem konkurencyjne ceny. Jeśli bierzesz pod uwagę zakup mieszkania na rynku pierwotnym weź pod uwagę koszty i czas związany z aranżacją wnętrza. Z kolei gdy interesuje Cię nieruchomość na rynku wtórnym, zastanów się, czy lokum wymaga remontu oraz czy odpowiada Twojemu wyczuciu smaku,ponieważ tego typu mieszkania są już najczęściej zaaranżowane.

KWESTIE DRUGORZĘDNE

Jeśli rozglądasz się za własnym M od jakiegoś czasu, doskonale wiesz, że z zakupem wiąże się znacznie więcej kwestii spornych i konieczności dokonania wyboru. Dylematy mogą pojawić się w związku z obecnością i metrażem balkonu, piętrem budynku, rodzajem ogrzewania, wysokością czynszu czy chęcią zamieszkania do osiedlu zamkniętym. Wartościując wszystkie te kwestie przede wszystkim określ swoje priorytety oraz udogodnienia, z jakich nie chcesz rezygnować. Nie zapominaj, że wszelkie mankamenty i niedociągnięcia stanowią podstawę do negocjacji, która jest naturalnym zjawiskiem w tej branży.