W czasach nieatrakcyjnych ofert bankowych trzymanie oszczędności na lokacie mija się z celem. Zdecydowanie lepiej zainwestować nadwyżki finansowe w nieruchomości – jedno z najbardziej stabilnych i pewnych aktywów. Jeżeli rozważasz weście w ten rynek i zakup pierwszego mieszkania na wynajem, koniecznie sprawdź, jakimi kryteriami warto się przy tym kierować.

Lokalizacja

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, zastanów się, czy bardziej zależy Ci na wynajmie na pokoje z myślą o studentach, czy też kierujesz swoją ofertę do pracującej pary. W pierwszym przypadku logiczny zdaje się zakup nieruchomości zlokalizowanej nieopodal ośrodków akademickich. Natomiast drugi typ najemcy bardziej skłania do nabycia mieszkania blisko biurowców i dużych korporacji. W każdym z tych przypadków nieruchomość na wynajem powinna być świetnie skomunikowana z centrum i pozostałymi dzielnicami miasta.

Stan techniczny mieszkania

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego stan techniczny mieszkania nie pozostawia zbyt wielu wątpliwości. Mając do czynienia z mieszkaniem w stanie deweloperskim ewentualne obawy o źle poprowadzone instalacje elektryczne czy wodno-kanalizacyjne zwykle są obawami na wyrost. Natomiast jeśli chodzi o zakup nieruchomości z rynku wtórnego, zwłaszcza w blokach w tzw. wielkiej płycie, wątpliwości pojawia się dużo więcej. Warto dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej – często zakres pracy jest większy niż początkowo mogłoby się to wydawać.

Ekipa remontowa

Na dobre ekipy wykończeniowe trzeba czekać – wie o tym każdy, kto w ostatnim czasie zlecał budowę lub remont. Na dodatek w ciągu ostatnich kilku lat sporo podrożały koszty przeprowadzenia prac, co dotkliwie odczuli wszyscy inwestujący na rynku nieruchomości. To również należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup mieszkania. Często lokale z rynku wtórnego mają lepszą lokalizację i są tańsze od mieszkań w stanie deweloperskim, jednak należy pamiętać, że gruntowny remont może słono kosztować.

Materiały wykończeniowe

Przystępując do prac wykończeniowych w mieszkaniu zakupionym z myślą o wynajmie długoterminowym, warto zwrócić uwagę na dobrej jakości materiały. Inwestując na początku nieco więcej, można być pewnym, że po kilku latach stan wizualny nieruchomości będzie równie dobry co w dniu zakończenia prac wykończeniowych. Decydując się na aranżację małego mieszkania, o metrażu do 40 m2, przy odrobinie szczęścia można kupić płytki czy panele w outlecie budowlanym, dzięki czemu da się nieco zaoszczędzić. Często sklepy organizują wyprzedaż końcówek serii.

Miejsce postojowe na zewnątrz lub miejsce w garażu podziemnym

Współcześnie prawie każdy ma prawo jazdy i samochód. Dlatego kupując mieszkanie z myślą o późniejszym najmie, weź pod uwagę, czy nie warto dokupić do niego miejsca postojowego na zewnątrz lub w garażu podziemnym. Może to być dodatkowy wabik dla najemcy, zapewniający mu komfortowe życie. Im dłużej najemca zechce pomieszkać w Twoim mieszkaniu, tym mniej problemów z poszukiwaniem nowych chętnych i kosztownymi okresami pustostanów.