Producenci płytek ceramicznych, spieków kwarcowych, tapet z włókna szklanego i innych rozwiązań prześcigają się w pomysłach na piękne wykończenie ścian w kuchni. Czym wyłożyć powierzchnię nad blatem kuchennym, tzw. backsplash? 

Płytki ceramiczne mozaikowe, płyty wielkoformatowe i spieki kwarcowe 

Jak wiadomo, gotowanie ma swoje skutki uboczne w postaci plam na ścianach, nierzadko trudnych do usunięcia. Istnieje jednak szereg metod zabezpieczenia powierzchni. Wśród tych najbardziej trwałych znajdują się wszelkiego typu płytki ceramiczne. Mogą mieć bardzo drobny wzór – składać się z niewielkich sześciokątów umieszczonych na siatce. Płytki do kuchni w formie mozaiki wystarczy przyciąć do odpowiednich rozmiarów, przykleić do ściany i zafugować. Daje to elegancki efekt. Inną opcją są średniej wielkości płytki, na przykład we wzór cegiełki, które stanowią bardzo popularny wybór. Innym rozwiązaniem mogą być płyty wielkoformatowe, w przypadku których fugi i łączenia niemal nie występują. Zazwyczaj są one utrzymane we wzorze imitującym kamień naturalny, w tym granit czy marmur. Fani eleganckich i ponadczasowych rozwiązań mogą ozdobić ścianę pomiędzy szafkami kuchennymi spiekiem kwarcowym. Będzie on stanowić kontynuację materiału znajdującego się na blacie. 

Tapeta z włókna szklanego, kafle w płynie i lacobel – idealne do nowoczesnej kuchni 

Do nieco innej grupy rozwiązań należy tapeta z włókna szklanego. Do jej właściwości zaliczana jest trwałość, odporność na działanie środków do dezynfekcji oraz żywotność, dlatego nadaje się do tak wymagającego środowiska jak przestrzeń tuż przy zlewie czy płycie indukcyjnej. Włókno szklane dobrze znosi szorowanie oraz działanie wilgoci. Dość dużą nowością na rynku są tzw. kafle w płynie, czyli specjalny lakier, którym pokrywa się ściany. Dzięki temu powierzchnia staje się odporna na wilgoć i można ją swobodnie zmywać. Inną opcją na pas pomiędzy szafki kuchenne jest lacobel. To cienkie szklane płyty, na które można nanieść dowolny nadruk bądź pozostawić je całkowicie gładkimi – w zależności od przyjętej stylistyki pomieszczenia. 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.