Wentylacja grawitacyjna czyli naturalna jest tradycyjnym, powszechnie spotykanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Dzisiaj jednak coraz więcej osób, które decydują się na budowę domu wybiera inne, bardziej nowoczesne rozwiązanie. Jest nim wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która nie tylko zapewnia wymianę zużytego powietrza na czyste i świeże, ale jednocześnie ogrzewa je. Dzięki temu na kosztach ogrzewania domu można sporo zaoszczędzić.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja jest jednym z rodzajów wentylacji, które mogą być zastosowane w domach jednorodzinnych. Zapewnia ona stałą, skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Wymiana zużytego powietrza odbywa się dzięki wentylatorom. System, w którym możliwy jest jednocześnie odzysk ciepła to rekuperacja. W tym przypadku cała instalacja składa się z wentylatorów wyciągowych i nawiewnych oraz z rekuperatora. To w tym urządzeniu następuje wymiana ciepła między powietrzem, które jest wywiewane, a tym nawiewanym.
Jakie korzyści przynosi wentylacja mechaniczna z rekuperacją?
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w nowo budowanych domach ma wiele zalet. Dzięki niej można:
- Zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – wentylacja mechaniczna umożliwia wykorzystanie ciepła z usuwanego powietrza do ogrzania zimnego powietrza napływającego z zewnątrz. Sprawność tej wymiany bardzo często wynosi ponad 90%. Oznacza to, że niemal całe ciepło, które wytwarza system grzewczy pozostaje w domu, dzięki czemu koszty ogrzewania są znacznie mniejsze;
- Zyskać czyste powietrze – decydując się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem mamy zapewnione bardzo dobre warunki zdrowotne. Z domu skutecznie usuwany jest zarówno dwutlenek węgla, jak i zanieczyszczenia. Całe powietrze, które dostarczane jest z zewnątrz jest filtrowane. Do domu nie przedostaje się kurz i pyłki roślin. Te zalety rekuperacji szczególnie docenią osoby cierpiące na alergię.
W przypadku wentylacji z rekuperatorem całe powietrze nawiewane jest do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Stosowane są kratki z kierownicami powietrza. Alternatywą dla kratek mogą być anemostaty.
Gdzie zamontować rekuperator?
Na instalację mechaniczną z rekuperacją najlepiej jest się zdecydować już na etapie projektowania domu, gdyż ułatwi to wybór odpowiedniego miejsca na rekuperator i rozplanowanie kanałów. Na rekuperator należy przeznaczyć takie miejsce w domu, w którym będzie do niego zapewniony dostęp z każdej strony, a w pomieszczeniu powinna panować temperatura powyżej 0°C. Rekuperator musi zostać podłączony do instalacji kanalizacyjnej – będą do niej spływać skropliny.
Rekuperator można umieścić:
- na nieużytkowym poddaszu – w tym przypadku urządzenie musi zostać zabezpieczone przed mrozem;
- na poddaszu użytkowym;
- w garażu;
- w piwnicy.
W każdym z tych pomieszczeń będzie zapewniony swobodny dostęp do rekuperatora. Urządzenia te różnią się od siebie wielkością, konstrukcją i wagą. Można je więc ustawić na podłodze lub zamontować na ścianie.
Jakiej obsługi wymaga wentylacja z odzyskiem ciepła?
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem nie jest bezobsługowa. Nie znaczy to jednak, że jej obsługa jest kłopotliwa. Do prac związanych z obsługą wentylacji mechanicznej należy między innymi czyszczenie filtrów powietrza. Czynność ta jest bardzo prosta, pracę z tym związane wykonuje się z reguły co dwa-trzy miesiące. Wiosną, gdy pylą drzewa oraz, gdy dom znajduje się w pobliżu centrum dużego miasta filtry należy czyścić częściej. Dodatkowo należy czyścić również czerpnię i wyrzutnie oraz anemostaty. Raz na kilka lat warto też skontrolować stan kanałów wentylacyjnych. Wielkość przepływu powietrza można regulować sterownikiem ręcznym lub automatycznym.
Jak działa rekuperacja z wentylacją?
Najczęściej stosowane jest rozwiązanie składające się z obsługującej cały budynek centrali wentylacyjnej. Wentylacja składa się wtedy z jednego wentylatora nawiewnego i jednego wywiewnego oraz z sieci kanałów, którymi rozprowadzane jest świeże powietrze do pomieszczeń oraz zbierane zużyte. Zebrane powietrze dostarczane jest do wymiennika. W urządzeniu tym odbywa się wymiana ciepła między zużytym a nawiewanym powietrzem. Wymiennik, wentylatory, filtry i układ sterujący znajdują się w rekuperatorze. W systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu – jeśli nie będzie w nim kominka czy kotła – nie ma konieczności wznoszenia komina. Nie ma też nawiewników w oknach czy ścianach zewnętrznych. Ma to zapobiec napływaniu zimnego powietrza do pomieszczeń. Do wszystkich pomieszczeń dociera wyłącznie ciepłe powietrze ogrzane w wymienniku.
Wentylacja grawitacyjna nie zawsze zdaje egzamin. Wiele osób decyduje się więc na wentylację mechaniczną. Osoby, które chcą jednocześnie oszczędzić energię potrzebną do ogrzania domu wybierają wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wentylacja z rekuperatorem pozwala nie tylko zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Mieszkańcy domu z taką wentylacją mają też świeże i zdrowe powietrze przez cały rok. W domu z wentylacją mechaniczną z rekuperacją mieszka się komfortowo.