Drewno jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym na elewacje budynków. Alternatywą dla tradycyjnej drewnianej elewacji są deski kompozytowe. Mają one bardzo wiele zalet. Co więcej, w sprzedaży dostępne są nie tylko deski elewacyjne kompozytowe, ale także kompozytowe sztachety i deski tarasowe.

Czym są deski kompozytowe?

Jako kompozyty określa się materiały, które składają się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. W deskach elewacyjnych kompozytowych jednym ze składników są włókna drewniane albo mączka drzewna. Łączy się je z tworzywem sztucznym. Procentowo skład takich desek składa się w większości z naturalnego materiału (tworzywo sztuczne to około 30% składu), dlatego deski kompozytowe bardzo chętnie wybierają osoby, które nie chcą stosować na elewacji wykonanego w 100% z PCW sidingu. Duża zawartość pozyskanego z drewna materiału sprawia, że deski elewacyjne kompozytowe wyglądem i strukturą mocno przypominają naturalne deski. Podczas produkcji do mieszanki dodawane są także antyutleniacze oraz składniki nadające kolor. Używane do barwienia desek pigmenty są odporne na promieniowanie UV. Powierzchnia desek może być gładka, ryflowana lub szczotkowana.

Dlaczego warto postawić na elewację z desek kompozytowych?

Wchodzące w skład mieszanki polimery HDPE sprawiają, że deska elewacyjna kompozytowa jest mniej wrażliwa na korozję biologiczną i bardziej odporna na szkodniki niż jej naturalne odpowiedniki. Dzięki polimerom deski kompozytowe nie skręcają się ani nie wypaczają tak jak naturalne deski. Są od nich także bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia jest pozbawiona sęków i jednolita. Do obróbki desek kompozytowych wykorzystuje powszechnie dostępne narzędzia stosowane do docinania i obróbki drewna. Zużyte deski kompozytowe mogą zostać poddane recyklingowi, co jest jeszcze jedną ich zaletą. Można ponownie przerobić je na tworzywo o zbliżonych właściwościach.

Deska elewacyjna kompozytowa na ogół może zostać ustawiona w pionie, poziomie, ukośnie. Deski łączy się ze sobą na wpust i pióro. Prawidłowe przymocowanie desek elewacyjnych nie jest trudne. Ich producenci na ogół oferują także systemy akcesoriów montażowych. Montaż desek na elewacji należy zacząć od dołu ściany. Pierwsza deska musi zostać bardzo starannie wypoziomowana. Deski przytwierdza się tak, że mocowanie jest niewidoczne, dzięki czemu elewacja prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Czy deski kompozytowe sprawdzają się tylko na elewacje?

Wielu producentów oferuje deski kompozytowe o bardzo różnym przeznaczeniu. W ofercie dostępne są więc nie tylko deski elewacyjne, ale także tarasowe oraz sztachety. Deski kompozytowe tarasowe mogą być montowane na każdym podłożu. Można montować je zarówno na słupach z betonu, jak i na betonowej płycie. Co więcej, deski kompozytowe tarasowe można montować także do legarów, które używane są do budowy tarasów z drewna. Rozwiązania, które proponują producenci kompozytowych desek tarasowych sprawiają, że ich montaż jest naprawdę bardzo prosty. Do zamocowania desek tego typu służą klipsy, listwy oraz maskownice. Taras wykonany z desek kompozytowych to rozwiązanie na lata. Podobnie ogrodzenie wykonane ze sztachet kompozytowych przetrwa w idealnym stanie przez wiele lat. Materiały te są bowiem odporne nawet na najtrudniejsze warunki pogodowe i insekty.

Nie wymagają przy tym pracochłonnej, a często także kosztownej konserwacji. Co ważne, wykonany z desek kompozytowych taras jest bardzo bezpieczny dla użytkowników. W strukturę tych desek woda opadowa nie może wnikać. W efekcie nie ulega ona osłabieniu. Po latach użytkowania między deskami nie pojawią się żadne szpary, pęknięcia i drzazgi. Powierzchnia tarasu jest antypoślizgowa, jest więc bezpieczny dla użytkowników nawet po opadach deszczu. Atutem tarasu z desek kompozytowych jest też to, że można z łatwością utrzymać go w czystości – wystarczy go tylko regularnie zamiatać i myć od czasu do czasu.

Deska elewacyjna kompozytowa – dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

Deski kompozytowe są bardzo uniwersalnym materiałem. Pozwala to na wykonywanie z nich bardzo różnorodnych konstrukcji. Są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów. Deskami elewacyjnymi kompozytowymi można wykończyć ściany zarówno w nowo budowanym, jak i remontowanym domu. Dostępne obecnie w sprzedaży deski kompozytowe elewacyjne czy tarasowe mogą różnić się od siebie jakością wykonania, składem i ceną. Łączą one w sobie zalety drewna z funkcjonalnością polietylenu (HDPE).

Kompozytowe deski są mieszanką naturalnego drewna (w postaci na przykład mączki drzewnej) są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Z kompozytu wykonuje się tam nie tylko tarasy i elewacje budynków, ale także parkowe ławki i ogrodzenia. Zalety i walory użytkowe kompozytu zostały docenione także w naszym kraju. Obecnie możemy kupić deski kompozytowe na elewacje, ogrodzenia i tarasy. Deski kompozytowe to rozwiązanie na lata.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.