Estetyka domu i biura są bez wątpienia wizytówkami ich właścicieli i użytkowników. Porządkując pomieszczenia nie możemy zapominać o czyszczeniu wykładzin i tapicerki meblowej. Czy jednak warto ryzykować i czyścić je domowymi sposobami? Często po takim zabiegu dywan lub kanapa nadają się tylko do wyrzucenia. Warto więc skorzystać z usług profesjonalistów.

Dlaczego dbamy o wykładziny i meble w domu czy biurze? Pierwsza odpowiedź, jaka nam się nasuwa jest naturalna: po prostu lubimy czystość. W czystym otoczeniu, przestrzeni z pewnością lepiej się żyje i pracuje. To ważne nie tylko ze względów wizerunkowych i estetycznych, ale też naszego samopoczucia i, co bardzo istotne, zdrowia. Co ma wspólnego czyszczenie wykładzin ze zdrowiem? Otóż, bardzo wiele. Problemy mogą powodować kurz i roztocza. Sprzyjają one alergiom prowadzącym do astmy.

Niechciani lokatorzy dywanów i tapicerki

Kilka słów na temat największego zagrożenia z nieczyszczonych wykładzin i tapicerek – roztoczy. Roztocza to liczny rząd pajęczaków, które mogą przenosić groźne choroby i m.in. być szkodnikami magazynowymi. Głównym pożywieniem roztoczy rezydujących w naszych domach i biurach jest… ludzki naskórek. Pajęczaki mają go pod dostatkiem, bo dorosła osoba pozbywa się rocznie około kilograma złuszczonego naskórka. Najczęstszą przyczyną alergii są właśnie takie roztocza kurzu domowego. Znaleźć można je głównie w dywanach, wykładzinach, meblach tapicerowanych, a dodatkowo w pościeli, materacach, a nawet pluszowych zabawkach dziecięcych. Zły wpływ na zdrowie mają odchody roztoczy. To one odpowiadają m.in. za takie choroby, jak atopowe zapalenie skóry, astmę alergiczną czy katar sienny. Co gorsza, narażone są nie przede wszystkim dzieci.

Domowa robota może skończyć się źle

Czy roztocza uda się zlikwidować operując, nawet tzw. piorącym, domowym odkurzaczem? Usunąć cały martwy naskórek z wykładzin, dywanów, kanap, foteli itd. domowymi sposobami jest bardzo trudno. A trzeba ten proces przeprowadzić do końca. Najlepiej korzystając z usług firmy, która zapewni nam bezpieczeństwo, operując profesjonalnym sprzętem i korzystając ze swojego doświadczenia.

Jak czyszczą najlepsi

Czyszczenie wykładzin najczęściej wykonuje się metodą ekstrakcyjną. Polega ona na rozpyleniu mieszaniny wody i środka czyszczącego tuż nad powierzchnią. Substancja ta, kiedy wniknie w tkaninę, jest odsysana przez profesjonalny odkurzacz, który wysysa z niej wszystkie zanieczyszczenia i roztocza. Wykładzina schnie trzy godziny, a później materiał jest, w ramach usługi, impregnowany. – Stosowane przez nas środki czyszczące są atestowane i w pełni bezpieczne dla domowników oraz zwierząt – tłumaczą eksperci z firmy Eco Efect, stosujący powszechnie tę metodę. – Nie wywołują alergii i mają przyjemny, świeży zapach.

Trzy godziny i gotowe

Fachowcy z firm, którzy oferują czyszczenie wykładzin lub tapicerki meblowej przyjeżdżają na miejsce, niezależnie, czy chodzi o firmę czy o mieszkanie. Często wykładziny schną po myciu ekstrakcyjnym do dwóch dni. Eco Efect zapewnia, że w przypadku ich usługi schnięcie trwa trzy godziny (trzeba zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią cyrkulację powietrza). – Jest to czas potrzebny na całkowite odparowanie wilgoci pozostałej w dywanie czy wykładzinie – zaznaczają specjaliści z Bydgoszczy i dodają, że czyszczenie tapicerki czy wykładzin i dywanów to czynność, którą powinniśmy powtarzać minimum dwa razy w roku. Pozwoli to na zachowanie estetyki i ochronę przed szkodzącymi zdrowiu drobnoustrojami. Warto pamiętać, że w cenie jest także impregnacja dywanu lub wykładziny.

Ile to kosztuje?

W przypadku każdej z firm, którą wybierzemy usługa prania dywanów, czyszczenia wykładzin lub tapicerki podlega indywidualnej wycenie. Na cenę składa się szereg czynników: wielkość powierzchni w metrach kwadratowych, rodzaj wykładziny i materiał (np. wełna, bawełna lub polipropylen), z której została wykonana, ale także intensywność zabrudzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.