Ergonomia stanowiska pracy dla wielu może oznaczać pusty frazes, który rzuca się dla świętego spokoju i może mieć bardzo mały wpływ na naszą produktywność. Ale – jak można się spodziewać – takie podejście nie jest wcale zgodne z prawdą. Ergonomia bowiem to nic innego, jak dostosowanie naszego miejsca pracy do naszych potrzeb. A tych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, każdy ma sporo.

To właśnie ergonomiczne potrzeby i ich zaspokajanie bądź nie, wpływają na to, jak szybko się męczymy, na poziom naszego skupienia w pracy i, ogólnie rzecz ujmując, na nasze efektywność i samopoczucie. Nie jest to wcale banalna kwestia ani rzecz godna zignorowania. Można stwierdzić, że podstawy ergonomii powinien znać każdy, a poniżej – kilka powodów za tym przemawiających.

Po co nam ta cała ergonomia?

Sporo chorób nie zaczyna się nagle i nie przebiega w ciągu jednego dnia czy też może nawet tygodnia. Niektóre dolegliwości nosimy w ciele przez długi czas pozwalając im się rozwijać, a jest to bardzo powolny i stopniowy proces, którego nie zobaczymy gołym okiem. Diagnozowanie chorób zawodowych związanych ze złym dostosowaniem miejsca pracy też nie jest łatwe. Nie są one bowiem wyraźnie dostrzegalne i w gruncie rzeczy, nie mają też bezpośredniego związku z wykonywaną przez nas pracą. Ich zaniedbanie może spowodować ogromne problemy zdrowotne oraz spowodować nawet niezdolność do pracy.

Zasad ergonomii stanowiska pracy jest kilka i to właśnie między innymi one mają zapobiec temu „wydrążeniu się” chorób. Minimalizują one czynniki ryzyka (fizyczne i psychiczne). Jedną z nich jest odpowiednie zagospodarowanie pomieszczenia. W to wlicza się wyjście awaryjne, co raczej jest dość oczywiste. Oprócz tego musimy też zadbać o klimatyzację, izolację akustyczną oraz oświetlenie. To ostatnie jest bardzo ważne, ale też często zaniedbywane. Warto zapoznać się z regułami dostosowywania oświetlenia w naszym miejscu pracy zanim nasz wzrok dozna poważnych uszczerbków.

Odpowiednie krzesło i biurko regulowane to podstawa efektywnej pracy

Drugą ważną zasadą jest odpowiedni dobór wyposażenia na danym stanowisku pracy. Zła selekcja krzesła lub biurka też może być niebezpieczna. I to poważnie, bo tutaj w grę wchodzi akurat nasz kręgosłup, który jest przecież kluczowy do wykonywania jakichkolwiek czynności w naszym życiu. O tę część ciała należy dbać ze szczególną ostrożnością. Kiedy spojrzymy więc na to przez ten pryzmat: nie, to żadna głupota. Odpowiednie krzesło i biurko to absolutna podstawa, jeśli chodzi o ergonomię stanowiska pracy. Idealnym wyjściem w tej sytuacji są na przykład biurka, które możemy dostosować do naszej aktualnej pozycji. Meble z regulowaną przez nas wysokością są naprawdę wygodne i pożyteczne pod tym aspektem.

W dzisiejszych realiach dużo firm bierze już te wszystkie reguły na poważnie. Wciąż jednak możemy się spotkać z zaniedbaniami, które natychmiast należy punktować. Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy to fundament efektywności firmy i coraz więcej pracodawców zaczyna to dostrzegać. Eliminowanie negatywnych czynników na stanowiskach pracy to też okaz tego, że firma o swojego pracownika po prostu dba.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.